Najlepsze rozwiązania oświetleniowe do domu i ogrodu

Niektórzy uważają, że oświetlenie jest kluczem do urządzenia wnętrza, podczas gdy inni są zdania, że dobre oświetlenie to coś w rodzaju misternego haftu na już gotowym projekcie. Niezależnie od podejścia, które wybierzemy, oświetlenie jest bardzo ważnym elementem naszego codziennego życia, zarówno w domu jak i ogrodzie. W tym artykule zastanowimy się nad tym, jakie rozwiązania oświetleniowe będą najlepsze dla naszego domu i ogrodu.

  1. Rodzaje oświetlenia, które warto rozważyć do domu
  • Oświetlenie punktowe: taki rodzaj oświetlenia sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne i interesujące. Możliwe jest to dzięki podkreśleniu elementów dekoracyjnych, na przykład obrazów lub figurek, choć naturalnie, można zastosować to także do paneli na ścianach, narożników, schodów czy kurnik, w których trudno umieścić dodatkowe źródła światła.

  • Oświetlenie centralne: jest to sposób na stworzenie w pomieszczeniu dobrego oświetlenia ogólnego, co jest szczególnie przydatne np. w kuchni czy łazience.

  • Lampy stołowe: te małe i delikatne źródła światła są idealne, gdzie nie potrzebna jest duża ilość światła, ale jedysdnie niewielki punkt światła: przy łóżku, na biurku, czy w salonie przy kanapce.

  1. Oświetlenie ogrodowe – jakie rodzaje wybierać
  • Kamienne latarnie: to pomysłowy rodzaj oświetlenia, który nada ogrodowi stylowy wygląd. Dzięki naturalnym kształtom i kolorom, takie latarnie świetnie wpiszą się w każdy ogród.

  • Oświetlenie strunami: do osiągnięcia romantyzmu i niemalże bajkowego efektu w ogródku, warto zastanowić się nad oświetleniem strunami LED – zwisającym między drzewkami lub przewieszonym na altanie.

  • Lampy ogrodowe z czujnikiem zmierzchu: dzięki inteligentnym czujnikom, takim jak sensorem zmierzchu, lampy same się włączą o zaszumieniu nocy, zapewniając odpowiednią ilość światła w ogrodzie.

  1. Cechy dobrego oświetlenia

Dobry system oświetlenia powinien być dostatecznie jasny, ale nie rażący. Dobra dawka światła powinna być odpowiednio równomiernie rozłożona, bez martwych punktów czy spójnych zacieniań. Dodatkowo, można zwrócić uwagę na kolor światła, dobierając ciepłą barwę oświetlenia, aby w domu panował przytulny klimat oraz na sterowanie, np. za pomocą aplikacji na smartfonie.

  1. Bezpieczeństwo

Oświetlenie w naszym domu i ogrodzie to nie tylko kwestia funkcjonalności czy estetyki, ale także kwestia bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie czujników ruchu lub czujników zmierzchu, które zapewnią nam, że ognie światła będą się włączać tylko wtedy, kiedy będzie to potrzebne.

  1. Podsumowanie

W oświetleniu ważne są nie tylko konkretne lampy, ale także cały system, który zapewnia odpowiednie oświetlenie w danym pomieszczeniu lub ogrodzie. Poza tym, warto zwrócić uwagę na aspekt bezpieczeństwa, którego ważność dostrzegać możemy w szczególności w okresie jesienno-zimowym. Wszystkie elementy powinny tworzyć spójną całość, zapewniać przyjemną atmosferę i co najważniejsze, wydobywać to, co w danym pomieszczeniu lub miejscu outdoor przykuwa uwagę.