Jak wybrać odpowiedniego wykonawcę remontu?

Remont domu czy mieszkania to nie lada wyzwanie. Choć wiele osób decyduje się na samodzielne przeprowadzenie prac remontowych, większość woli skorzystać z usług profesjonalnego wykonawcy. Jak jednak wybrać odpowiedniego specjalistę do remontu własnej nieruchomości? Poniżej przedstawiamy kilka istotnych wskazówek.

 1. Wybierz doświadczonego wykonawcę
  Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy remontu, jest jego doświadczenie. Dobry specjalista powinien posiadać co najmniej kilka lat praktyki, aby wiedzieć, jakie problemy mogą pojawić się podczas prac i jak sobie z nimi poradzić. Oczywiście nie oznacza to, że mniej doświadczony wykonawca nie jest w stanie wykonać solidnej pracy, ale decydując się na jego usługi, musimy być przygotowani na to, że temu typowi specjalisty może zabraknąć wiedzy i umiejętności, aby poradzić sobie z bardziej skomplikowanymi zadaniami.

 2. Szukaj specjalisty z polecenia
  Jeśli nie znamy żadnego dobrego wykonawcy, najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego specjalisty jest zapytać znajomych i rodzinnych o polecenie. Osoby, które wcześniej przeprowadziły remont, mogą nam polecić sprawdzonego wykonawcę, który wykona pracę na wysokim poziomie i w terminie.

 3. Sprawdź referencje wykonawcy
  Przy wyborze specjalisty warto również sprawdzić jego referencje. Dobry wykonawca powinien mieć referencje od swoich klientów, a także jeśli wykonuje prace na terenie naszego miasta, można pojechać i podejść do remontu, aby zobaczyć jak wykonana jest praca.

 4. Zwróć uwagę na umowę
  Kiedy już wybierzemy wykonawcę, warto dokładnie przeanalizować i podpisać umowę. Umowa powinna zawierać wszelkie szczegóły związane z pracami remontowymi, w tym zakres prac, koszty materiałów i robocizny oraz terminy wykonania prac. Nie powinno być w niej niesprecyzowanych czynności lub umownych zamówień w trakcie remontu. Warto też poprosić wykonawcę o informacje odnośnie ewentualnych kosztów dodatkowych, które mogą pojawić się w toku prac remontowych.

 5. Nie decyduj się tylko na podstawie ceny
  Najtańsza propozycja wcale nie oznacza najlepszej. Wiele osób decyduje się na wybór wykonawcy ze względu na oferowaną cenę. Oczywiście cena jest istotnym elementem, ale nie powinna być jedynym czynnikiem, na którym opieramy swoją decyzję. Tani wykonawca nierzadko oszczędza na materiałach i podejściu do pracy, co nie jest w stanie zagwarantować odpowiednio wykonanej i trwałej pracy.