Jak urządzić przestrzeń do treningu w domu: Pomysły i inspiracje

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się trenować w domu. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, ale również wymaga odpowiedniego urządzenia przestrzeni w domu. W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów, inspiracji i porad, jak skutecznie urządzić przestrzeń do treningu w domu.

 1. Przestrzeń i wyposażenie
  Na początek warto zastanowić się, jaką przestrzeń w domu chcemy przeznaczyć na trening. Idealną opcją jest oddzielna, przestronna sala, jednakże w przypadku braku takiej możliwości, możemy wykorzystać np. kącik w salonie lub sypialni. Ważne, aby miejsce to było dość przestronne i dobrze oświetlone.

Następnie trzeba zastanowić się nad wyposażeniem. W zależności od rodzaju ćwiczeń, jakie chcemy wykonywać, mogą nam się przydać hantle, drążek do podciągania, piłka do ćwiczeń, mata dołączona do zestawu lub inna sprzęt.

 1. Ograniczenie hałasu
  Często podczas treningu wydawane są dźwięki, które mogą zakłócać spokój innych domowników lub, w przypadku mieszkań dziennych, innych mieszkańców budynku. Aby ograniczyć hałas, warto zainwestować w specjalne maty izolacyjne lub wyciszenie ścian, co ma również inne pozytywne skutki, np. lepszą izolację termiczną.

 2. Dobór kolorów i dekoracji
  Przestrzeń do treningu w domu nie musi być pozbawiona koloru i stylizacji. Przeciwnie, wystrój takiej przestrzeni może wpłynąć motywująco na nasze ćwiczenia. Warto więc wybrać kolorystykę, która kojarzy nam się z energią i dynamiką, np. żółty, czerwony czy pomarańczowy. Możemy również dodać regały na książki o tematyce zdrowego stylu życia lub ramki ze zdjęciami sportowców.

 3. Sposoby na oszczędność miejsca
  W przypadku mniejszych mieszkań bardzo ważne jest umiejętne zagospodarowanie przestrzeni. Możemy np. zdecydować się na zestawy ćwiczeniowe, które zajmują mało miejsca, lub zainwestować w sprzęt z możliwością złożenia. Równie ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie drążka do podciągania na drzwiach.

 4. System motywacji
  Nie zapomnijmy również o tym, żeby przestrzeń do treningu była inspirująca i stymulująca, abyśmy chętniej korzystali z niej. Możemy np. rozpisać nasze cele treningowe na specjalnej tablicy lub dodawać do przestrzeni motywacyjne plakaty.

Podsumowując nasz artykuł, powinniśmy zastanowić się, jaką przestrzeń w domu przeznaczyć na trening, jakie wyposażenie będzie dla nas najbardziej odpowiednie oraz w jaki sposób urządzić tę przestrzeń. Ważne, aby była ona funkcjonalna, motywująca i przyjazna dla użytkownika.